Wizyta polskiego Chóru “Dysonans” w Londynie

Starsze pokolenie pamięta jakie to było wielkie wydarzenie, gdy do Londynu zjeżdzały z występami polskie zespoły taneczne, chóry, grupy teatralne. Nawet wizyta polskiego statku i spotkanie z marynarzami było okazją nie do przegapienia. Dziś, gdy Polska jest już twardo w Europie, a wizyty polskich artystów są na porządku dziennym, dostęp do polskiej kultury w Londynie jest nadzwyczaj łatwy. Ale wciąż pojawiają się “perełki”, które naprawdę warto zobaczyć. Dlatego, jeśli mają państwo czas w czwartek 29 czerwca, to gorąco namawiam do wizyty w kościele St. John Smith w Londynie , gdzie tego dnia wystąpi Polski Chór “Dysonans, w ramach wieczornych przesłuchań prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Chórów a capella w Londynie. Powtórna okazja wysłuchania szerszego repertuaru zespołu, nadarzy się następnego dnia – 30 czerwca podczas koncertu lunchowego o godz 1.10 pm w St James’s Piccadilly.

Poniżej zamieszczam informację o Chórze “Dysonans” i konkursie, w którym uczestniczy w Londynie (przygotowane przez panią Julię Żukowską).

18

Chór Kameralny Dysonans  pod kierownictwem prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, jako jedyny polski zespół zakwalifikował się do udziału w Trzecim Międzynarodowym Konkursie Chórów a capella w Londynie.

Pomysłodawca i organizatorem konkursu jest Peter Phillips, założyciel i dyrektor artystyczny, jednego z najlepszych na świecie zespołów wykonujących muzykę renesansową –
Tallis Scholars. On też będzie przewodniczącym jury konkursu. Poza nim oceniającymi będą:  Graham Ross, Ghislaine Morgan, Tonu Kaljuste, Carolyn Sampson

W konkursie wystąpi 16 zespołów z całego świata, wyłonionych na podstawie przesłanych aplikacji i nagrań:

Aleron Chamber Choir from Philippines,

Arcadia Chamber Choir from Colombia,

The Cantus Ensemble from UK,

Copenhagen Chamber Choir CAMERATA from Denmark,

Dysonans Chamber Choir from Poland,

Ensamble Oltremontani from Chile,

The Fisher Consort from UK,

Haarlem Voices from The Netherlands,

Iken Scholars from UK,

Istvánffy Kamarakórus from Hungary,

JINGGASWARA from Indonesia,

Octet Cantabile from India,

Ole Bull Kammerkor from Norway,

The Renaissance Singers from UK,

Schola Cantorum of The Cardinal Vaughan Memorial School from UK,

Southern Spirit Singers from UK.

 

Formuła konkursu oparta jest na zasadzie piłkarskich rozgrywek. Konkurs obejmuje 4 rundy – każdego wieczora występują  4 chóry, z których zwycięzca przechodzi do Finału.

Każdy z zespołów występuje w pierwszym etapie z 20 minutowym programem będącym wyborem
z określonych przez organizatorów kompozycji obejmujących polifonię renesansową, utwór współczesnego kompozytora Arvo Pärta oraz utwory dowolne.

My zaprezentujemy:

PalestrinaExsultate Deo   
Mikołaj Zielenski- Vox In Rama  
TallisO Sacrum Convivium 
Arvo Pärt- Alleluia Tropus   
Marek JasińskiPsalm 100 

Koncerty konkursowe odbywają się w przepięknej Sali koncertowej St. John’s Smith Square.

 

Podczas konkursu każdy z chórów zaprezentuje się na tzw. koncercie lunchowym, na który już teraz serdecznie zapraszamy. Koncert odbędzie się w piątek 30 czerwca o godzinie 13.10 w St James’s Piccadilly. Podczas koncertu zaprezentujemy następujące utwory:

Wacław Z Szamotuł- Alleluja Chwalcie Pana,

Tallis- O Sacrum Convivium,

Byrd- Laudibus In Sanctis,

Mikolaj Zieleński- Vox In Rama,

Palestrina- Exsultate Deo,

Tomkins- When David Heard,

Monteverdi- Cantate Domino,

Feliks Nowowiejski- Parce Domine,

Trond Kverno- Ave Maris Stella,

Arvo Pärt- Morning Star,

Marek Jasiński- Psalm 100.

 

Wszystkie informacje o konkursie:

http://www.liaccc.org.uk/

DSC_0639

Chór Kameralny Dysonans

Chór kameralny DYSONANS powstał jesienią 1991r a tworzą go studenci i absolwenci poznańskich wyższych uczelni. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury CANTAMEN. Jego kierownikiem artystycznym jest prof. dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz, Kierownik Katedry Chóralistyki na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2016 r. funkcję asystenta dyrygenta pełni Edyta Muchowiecka, absolwentka poznańskiej AM w klasie dyrygentury chóralnej Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz.

Repertuar chóru Dysonans to przede wszystkim utwory a cappella z okresu renesansu i baroku, współczesne kompozycje polskich i zagranicznych twórców, opracowania chóralne muzyki rozrywkowej oraz barokowe formy wokalno-instrumentalne. Chór Dysonans stale koncertuje w Poznaniu i Wielkopolsce. Odbył również kilka podróży zagranicznych  m.in. do Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji, Szwajcarii, Czech, Serbii i Holandii. Zespół był wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych konkursach chóralnych: 2012 – Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi; 2012 –  III nagroda w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini we Włoszech; 2011 – Grand Prix w konkursie “Musica Sacra” oraz Złoty Dyplom  w konkursie chórów na XLVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Międzyzdrojach;  2010 – I nagroda w konkursie chórów na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi; 2008 – I nagroda na IV Międzynarodowym Festiwalu Chórów “Gaude Cantem” w Bielsku-Białej. W 2014 roku chór Dysonans, jako jedyny polski zespół, brał udział w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chórów a cappella w Londynie, któremu przewodniczył Peter Phillips, dyrektor zespołu The Tallis Scholars.

W roku 2016, zespół wziął udział w 55 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Gorizzii, gdzie zdobył następujące nagrody:

1- sze miejsce w kategorii muzyka barokowa
2- gie miejsce w kategorii muzyka renesansowa
5- te miejsce w konkursie o Grand Prix
nagrodę dla dyrygenta za program o najwyższych walorach artystycznych.

W tym roku Chór po raz drugi bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Chórów a cappella w Londynie.

7

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz ukończyła poznańską Akademię Muzyczną w 1994 roku w klasie dyrygentury chóralnej prof. Stanisława Kulczyńskiego.

Jest dwukrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (1992 – II nagroda, 1994 – I nagroda). W roku 1994 została zatrudniona jako asystent w poznańskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, gdzie obecnie jako profesor tejże uczelni wykłada dyrygenturę chóralną. Od października 2012 roku pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki.

Współpracowała z wieloma chórami i orkiestrami (m.in. z chórem Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz orkiestrą barokową Arte dei suonatori), z którymi przygotowywała dzieła wokalno- instrumentalne J. S. Bacha, D. Buxtehude, W. A. Mozarta, C. Orffa, A. Parta i innych.Magdalena Wdowicka-Mackiewicz specjalizuje się głównie w wykonawstwie muzyki okresu renesansu i baroku. Uczestniczy jako wykładowca w konferencjach i sesjach naukowych, jest jurorem na konkursach, prowadzi warsztaty chóralne.

Działalność artystyczna Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz jest związana przede wszystkim z Chórem Kameralnym Dysonans, którego dyrygentem jest od 1991 roku. Wraz z zespołem zdobyła wiele znaczących nagród na konkursach chóralnych w Polsce i Europie. W lipcu 2016 roku podczas 55. Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Gorizzi otrzymała nagrodę dla dyrygenta za program o najwyższych walorach artystycznych, a pół roku później odebrała tytuł profesora z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Za swoją działalność została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2007r.) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej ( 2013r.)

 

Posted in Aktualności
facebook
Partnerzy
Sponsorzy